uto05062025

Aktualizovanéuto, 04 feb 2025 4pm

  • Vytvoriť účet
    *
    *
    *
    *
    *
    *

    Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.

Banskobystričan.sk

Back Úvod PR články Príprava na dovolenku a prvá pomoc pri úpale

Príprava na dovolenku a prvá pomoc pri úpale

( 1 x )
Počasie sa pre nás v posledných rokoch stáva čoraz väčším prekvapením. Nie je však už nič nezvyčajné, ak v európskych krajinách stĺpec teplomera presahuje hranicu 35 stupňov. Ľudia, ktorí sú na genetickej úrovni zvyknutí na mierne podnebie, takéto horúce počasie ale sotva tolerujú.
Platí to aj pre osoby, ktoré túžia spoznať krásy exotického Egypta, v ktorom je horúce leto po celý rok.

Ako sa chrániť pred teplom?

Vyhnúť sa vysokým teplotám nemáme často ani tú najmenšiu šancu. Čo ale robiť, ak je človek nútený pracovať vonku pod silným slnečným žiarením, ktorého výsledkom nebude nič iné ako úpal?

Pozor na významné detaily

Pokúste sa dezodoranty používať pri vysokých letných teplotách menej. Väčšina z nich upcháva póry, čo zabraňuje výmene potu a tepla v tele.

Pokúste sa piť menej sladké, najmä sýtené nápoje. Je lepšie riediť príliš sladké vody a džúsy stolovou vodou. V strednej Ázii preto v horúcom počasí pijú zelený čaj a v Azerbajdžane, Turecku a Iráne sa uprednostňuje čierny čaj. Tento voňavý nápoj aktivuje potné žľazy, zahreje telo, ktoré potom ľahšie zvláda denné a silné slnečné svetlo.

V horúčavách sa vyhýbajte alkoholu, káve a iným nápojom obsahujúcich kofeín.

Jedlo počas horúceho obdobia by malo byť čo najľahšie, pripravené zo zeleniny: cuketa, baklažán, paradajky a korenie sú vhodné. V horúcich dňoch by v strave mali dominovať aj studené zeleninové polievky či chladené šaláty.

Ak nie ste závislí od plánov a režimov, skúste sa prebudiť ráno skôr a vyplňte priestor chladnejším vzduchom.

Chráňte hlavu pred slnkom

Za slnečného dňa by sa mali na hlave nosiť svetlé bavlnené šály, klobúky alebo ľahké čiapky. Ak musíte pracovať na slnku, odporúča sa pokrývku hlavy navlhčiť vodou.

Oblečenie by malo byť vyrobené z ľahkých prírodných materiálov, no odporúča sa prekrývať vaše plecia a hrudník, inak môžete svoju pokožku ľahko spáliť aj pri bežnej prechádzke mestom. Aby ste mali všetko dôležité z tohto zoznamu na dovolenke aj po ruke, vezmite si kvalitný cestovný kufor.

Prvá pomoc

Úpal môže prebiehať rôzne, aj keď príznaky sú za týchto podmienok vo všeobecnosti podobné. Úpal alebo hypertermia vznikajú na miestach, kde je vysoká teplota a telo nedokáže tento nápor zvládnuť. Prejavuje sa nasledujúcimi príznakmi:

$1· bolesť hlavy a nevoľnosť;

$1· nedostatok v pľúcach;

$1· narušenie srdcového rytmu.

Podobné stavy vznikajú v dôsledku porúch obehového systému. Pri prehriatí telesná teplota stúpa.

Ak sa u vás takéto príznaky vyskytujú, mali by ste sa osprchovať alebo umyť. Počas vodných procedúr pokožka absorbuje vlhkosť, ktorá uľahčuje príznaky dehydratácie. Ak nie je možné vykonať takýto postup, môžete si na čelo a plecia položiť vlhkú utierku, plienku, ktorá by sa mala meniť každých 10 minút, až kým sa stav nezlepší. Tieto procedúry normalizujú telesnú teplotu a zlepšujú pohodu. 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť